Tiktok Kurucusu ( ByteDance ) Kimdir?

Tiktok Kurucusu ( ByteDance ) Kimdir?

Tiktok Kurucusu Kimdir? Tiktok kurucusu Bytedance şirketidir. ByteDance şirketi 2016 yılında tiktoku kurmuştur. ByteDance Şirketini kurucusu Zhang Yiming'dir. TikTok Google Play'de 2016 yılından bu yana indirilebilmektedir. Fakat ilk çıkışı müzik odaklı bir uygulama olan ve çalışma mantığı  Tiktok ile aynı olan Musical.ly, uygulaması ise 2014 yılında Google Play pazarında kendine yer bulmuştur. Kısa süre zarfında milyonlarca kullanıcı tarafından indirilmiş olan Musical.ly benzeri programların pazarda yer almasına sebep olmuştur. TikTok uygulamasının doğması da bu şekilde olmuştur.


Çinli bir firma olan Bytedance tarafından  Musical.ly uygulamasının da satın alınması ile beraber Musical.ly uygulaması telefonunda yüklü olan tüm kullanıcılar doğal olarak aynı zamanda Tiktok yüklemiş oldu. Musical.ly’den çok da farklı olmayan TikTok Musical.ly uygulamaları kullananlar tarafından da sevildi. Bytedance 1.45 milyar dolarlık yapay zekâ ve içerik odaklı bir yatırım yaparak Tiktok uygulamasının daha da büyütmesi ile dünya çapındaki kullanıcı sayısını daha da artırdı. Bu artan kullanıcı sayısı doğal olarak insanlar tarafından ‘" Tiktok kurucusu kimdir? ’" sorusunun daha sık sorulmasına sebep oldu.


Bytedance bünyesinde TikTok, Musical.ly, Toutiao, BuzzVideo, Vigo Video gibi uygulamalar bulunmaktadır. Çin'in Pekin şehrinde faaliyet gösteren Çinli bir internet ve uygulama teknolojisi şirketidir. Kurucusu Zhang Yiming isimli Çinli bir girişimcidir. 2012 yılında kurulmuştur. 

Zhang Yiming Kimdir?


Zhang Yiming, 1 Nisan 1983 doğumludur. 2001 yılında eğitimini Nankai Üniversitesinden almıştır. Almış olduğu bu eğitim sonrasında 2005 yılında yazılım mühendisi olarak mezun olmuştur. Tiktok kurucusu olan Zhang Yiming kimdir?
2006 yılının şubat ayında bir seyahat web sitesi olan Kuxunda çalışmaya başladı.
2008 yılında Microsoft bünyesine katılan Zhang Yiming şirket kurallarını tam olarak benimsemediği için bu işinden ayrılarak ilk işi olan 99fang.com'u kurdu. Bu site konut arama amaçlı kullanılan bir siteydi.
Kişisel serveti şu anda 16.2 milyar dolar seviyelerindedir.
Kurucusu olduğu Bytedance şirketi ise 75 milyar dolar marka değerine sahiptir.

Bytedance Şirketi


Vine ile başlayan kısa video paylaşımları furyasında vine uygulamasının kapanması ile beraber büyük bir boşluk oluştu.Bu oluşan boşluğu TikTok ile dolduran Bytedance uygulama şirketi dünyanın en zengin uygulama şirketleri arasına girmiştir. 
Bytedance uygulama şirketi ise bu zenginliği farklı iş kollarına yaymak istemektedir. Firma içerisinde kendi oyun ve uygulamaları bulunan akıllı bir telefon üretmenini peşinde. Çinli akıllı telefon üreticisi olan Smartisan ile anlaşarak kendi telefonunu üretme yolunda büyük adımlar attılar.