Tiktok Canlı Yayın Engeli Kaldırma

Tiktok Canlı Yayın Engeli Kaldırma

Tiktok canlı yayın engeli kaldırmak için yazımızı detaylı bir şekilde okumalısınız. Bir çok kullanıcı sizleri şikayet ederek bu tarz hesap kısıtlamaları almanıza neden olabilir. Tiktok’ta hala pek çok detay kullanıcılar tarafından bilinmiyor.

Bu kapsamda da kullanıcıların en sık araştırdığı konuların başında “Tiktok Canlı Yayın Engeli Kaldırma” veya "Tiktok Canlı Yayın Engeli Nasıl Kaldırılır?"sorusu geliyor. Peki, TikTok’ta canlı yayın engeli kaldırılır mı? Nasıl kaldırılır? Neler yapılmalıdır? Merak edilen her şey içeriğimizde!

Tiktok Canlı Yayınları Hakkında

TikTok, kendi alanında en çok tercih edilen sosyal medya uygulamalarının başında geliyor. Öyle ki, TikTok’ta bulunan bazı özellikler artık Youtube ve Instagram’da da görülebiliyor. TikTok kendi alanında kendini geliştirmeye devam ederken, kullanıcılar uygulamanın daha iyi yerlere gelebilmesi için sorunların düzeltilmesi gerektiğini öneriyor.

Bu sorunların başında da TikTok canlı yayın yasağını kaldırmak bulunuyor. Tiktok canlı yayın engeli kaldırma işlemi eğer kurallara uymadıysanız , engeli kaldıramayabilirsiniz. TikTok, ilk çıktığı zamanlarda çok fazla kişi tarafından bilinmiyordu. Ciddi olarak da bir kuralı ya da yayın politikası bulunmuyordu. Ancak son dönemlerde uygulama sıkça tercih edilmesi ve bazı ülkelerde yasaklanmaya başlaması sebebi ile bazı kurallarını gözden geçirmeye başladı.

Sizler de TikTok canlı yayın engeli ile karşılaştıysanız üzülmeyin! Engeli kaldırabilirsiniz.

TikTok canlı yayın sorunu için ne yazık ki direkt olarak (anında engeli kaldırma) bu sorunu kaldırabileceğiniz bir işlem bulunmuyor. Bu durumda yapabileceklerinizi sizin için sıraladık:

Tiktok Canlı Yayın Yasağı Neden Olur?

TikTok canlı yayın yasağının nasıl kaldırılacağını açıklamadan önce, TikTok canlı yayın yasağının ne olduğunu açıklamamız daha doğru olacaktır. Tiktok canlı yayın engeli almanızın bir çok sebebi olabilir. Bu yüzden tiktok canlı yayın engeli kaldırma adımlarını uygularken kesin sonuç almayabilirsiniz.

Kaldırma Diğer kullanıcıların, profiliniz hakkında yaptığı bir şikayet ya da birden fazla şikayetler sonucunda TikTok’un uyguladığı bir karar olarak ifade edebiliriz. Bu yasak kararının alınma nedenini şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Yasal olmayan ürünlerin platform içerisinde tanıtılması
 2. Özellikle şiddet ve cinsel içerikli izinsiz görüntülerin paylaşılması
 3. Müzik sebebiyle telif haklarından kaynaklanan işlemler
 4. Yayınlara yapılan argo, +18 ve kötü yorumlar
 5. Devlet büyüklerine ya da kurumlara yapılan hakaretler ve kötü yorumlar
 6. Din ve ırk ile ilgili diğer kullanıcıları aşağılayacak sıkıntılı paylaşımlarda bulunmak

Belirtilen bu durumlar karşısında TikTok canlı yayın yasağı uygulayabilir.

TikTok canlı yayın engelini tam olarak anlayamayan kullanıcılar için duruma şu şekilde bir örnek verebiliriz:

Canlı yayın sırasında izleyenleri ile tartışmaya giren, hakaret eden, küfreden ya da tehdit unsurları ile konuşan kişiler bu durumla karşılaşabilir. Canlı yayın sırasında diğer kullanıcılar bu yayını şikâyet ederse, sadece izleyenlere kötü sözler söylediği için bile TikTok canlı yayın engeli alabilir.

TikTok uygulamasında şöyle bir açık bulunuyor. Kullanıcıların bu duruma da dikkat etmesi gerekiyor. Uygulama içerisinde şortlu ya da mayolu olan kızların videoları sıkça görülebilir. Bu içerikler uygulama tarafından kaldırılmaz.

Canlı yayını bu tür kıyafetlerle yapan bir kız, yayını izleyenler tarafından şikâyet edilirse, canlı yayın engeli alabilir. Aynı şekilde şaka olarak bile silah vb. şiddet unsuru ürünleri sallarsanız (kur sıkı ya da oyuncak olsa bile) biri sizi şikâyet ederse, canlı yayın engeli ile karşılaşabilirsiniz.

Canlı Yayın Açarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bütün bunları toparlayacak olursak, TikTok yayınları için mutlaka dikkatli olmanız gerektiğini söylememiz yanlış olmayacaktır.  Ancak sürekli olarak TikTok’ta yayın yapıyorsanız, gelen ilk şikâyette de hemen canlı yayın engeli almayacağınızı belirtmek istiyoruz.

TikTok bu durumda eğer video yüklediyseniz videolarınızı kaldırabilir. Kaldırılan videoları siz yükledikçe TikTok kaldırır ve bu durum en fazla 3 defaya kadar devam edebilir. Bunun sonunda da TikTok canlı yayın engeli alabilirsiniz. Takipçi sayısının 1 milyona yaklaştığı kullanıcılar bile kurallara uymaması halinde ceza alabilir, engel yiyebilir. Videonuz kaldırıldığında ise ilk olarak şu uyarıyı alırsınız:

“Sistem Bildirimi: Belirtilen tarihte yayınladığınız videonuz Topluluk Kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırıldı. TikTok’u saygılı ve güvenli bir topluluk olarak korumamıza yardım etmek için lütfen kurallara göz atın”

Eğer siz paylaşım yapmaya devam ederseniz, yapacağınız 1- ihlal sonrasında şu durumla karşılaşırsınız:

“Sistem Bildirimi: Topluluk Kurallarını birden fazla ihlal ettiğiniz için belirtilen tarih ve saate kadar paylaşımlarınız engellendi”

Eğer bu ihlale de devam ederseniz, canlı yayın engeli almanız kaçınılmaz olacaktır. İlk canlı yayında kalıcı olarak engel alırsanız canlı yayın kısıtlamaları kısmında, “Canlı yayın yapmaktan kalıcı olarak yasaklandınız” ibaresi ile karşılaşırsınız. İhlal süreniz bir gün ise aynı yerde “24 Saat” ibaresini görürsünüz.

TikTok Canlı Yayın Engeli Aldığımı Nasıl Anlarım?

TikTok canlı yayın engeli aldığınızı anlamanızın en kolay yolu, canlı yayın açmaya kalkıştığınızda karşınıza direkt olarak “Canlı yayın yasaklandı” ibaresini görürsünüz. Yasak sürenize ilişkin detayları yukarıda belirttiğimiz yerden öğrenebilirsiniz.

Tiktok Kaynaklı Hatalar

Belirtilen durumların dışında TikTok kaynaklı bazı durumlardan dolayı, uygulamada canlı yayın problemi görülebilmektedir. Uygulamadan kaynaklı teknik sıkıntılar karşısında canlı yayın problemi yaşanabilir.

Bu durumda genellikle uygulamadan çıkış yapıp tekrar giriş yapmanız önerilir. Ancak bu durumda da sorununuz çözülmüyorsa, yapacağız şeylerden bazıları ön belliği temizlemek ve farklı bir telefonda uygulamayı denemeniz olarak önerilmektedir. Bunlara rağmen de sorununuz çözülmüyorsa, uygulamanın iletişim bölümünden iletişime geçerek sorununuzu anlatmanız gerekmektedir.

Uyarı Gelmeden TikTok Canlı Yayın Engeli

TikTok canlı yayında yaşanabilecek problemlerin önüne geçmek için bazı kullanıcılara kuralları aşmaları halinde canlı yayın engeli verebilmektedir. Ancak bu demek değildir ki, kullanıcılara her seferinde uyarı gidecek!

Bazı kişilere hiçbir uyarı yapılmadan TikTok canlı yayın engeli atılabilmektedir. Genellikle 16 yaşından küçük olma, takipçi satın alma ve şüpheli profil kullanıldığı tespit edilen kişiler için TikTok hiç uyarı vermeden canlı yayın engeli atayabildiği bilinmektedir. Bu sebeple TikTok’un canlı yayın ve kullanıcı profili oluşturma kurallarına uymanız önerilmektedir.

TikTok Canlı Yayın Yasağı Kaldırmak İçin Neler Yapılabilir?

Kullanıcılar TikTok’ta canlı yayın engeli gibi bir problemle karşılaştığında bu sorunun hemen çözülmesini ister. Bu durumda hemen TikTok ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Başvuruların sırasına göre işleme alınma durumu olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Ancak bekleyecek çok zamanınız yoksa peş peşe başvuru da atabilirsiniz. Bu durumda bilmeniz gerekenler şu şekilde:

 1. Kalıcı gibi bir ibare yoksa ortalama olarak 2 iş günü beklemeniz önerilmektedir.
 2. Haksızlık yapıldığını düşünüyorsanız, beklemeden başvuru sürecinde bulunabilirsiniz.
 3. Ağın iletişim kısmındaki sorun bildirimi kısmını okumalısınız. Bu durumda yaşanabilecekler hakkında sizlere bilgi verebilir

İtiraz süreci başlatarak'da engeli kaldırabilirsiniz:

 1. Uygulamaya giriş yapın.
 2. Ayarlar ve gizlilik seçeneğine tıklayın.
 3. Bir Problemi Rapor Et seçeneğine tıklayın.
 4. Yaşadığınız Sorunu belirtip , itiraz oluşturun.

Başvurunuzu tamamlarken sorunun görselini eklemeniz size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Daha sonra gönderinizi iletin ve sonucunu beklemeye başlayın.

Tiktok Canlı Yayın Engeli Kaldırma

TikTok’un en önemli özelliklerinin başında canlı yayın gelmektedir. Canlı yayın için alınacak yasak, kullanıcıların canını sıkabilir. Bu durumda yapabileceğiniz bazı işlemler olabilir.

TikTok canlı yayın engelini kaldırmak için yapabileceğiniz ilk şey itiraz etmek. İtiraz seçeneğini kullanarak bu durumu sonuca bağlayabilirsiniz. Bunun dışında tercih edebileceğiniz bir başka seçenek ise kullanım ayarları kısmından destek talebi göndermek olacaktır. 

TikTok canlı yasağını kaldırmak için başvuru yaptıktan sora ortalama olarak 1 hafta kadar beklemeniz önerilmektedir. Eğer bir haftanın sonucunda bir sonuç alamazsanız, aynı başvurunuzu tekrarlamanız gerekmektedir. Başvuru yaparken uygun başlık kullanmaya özen göstermelisiniz.

Sık Sorulan Sorular

Tiktok Canlı Yayın Engeli Açılır mı?

Süreli / Süresiz olarak 2 farklı engel türü vardır. 1.2 gün gibi süreçler de engeller otomatik olarak açılır.

Aldığınız farklı ihallere göre süre sınırları değişmekte.

Kalıcı canlı yayın engeli açma ihtimali çok düşüktür.