İnstagram Şikayet Bildirimi Nasıl Yapılır?

İnstagram Şikayet Bildirimi Nasıl Yapılır?

İnstagram şikayet bildirimi, İnstagram uygulaması üzerinde istenmeyen durumların meydana gelmesi halinde yapılan yapılabilecek işlemlerden biridir. Platform üzerinde daha güvenli bir ortam oluşturabilmeyi sağlayan bu özellikle birlikte kullanıcılar şikayetlerini daha kolay bir şekilde dile getirebileceklerdir.

İnstagram Destek Hattı mail adresleri;

 1. [email protected]
 2. [email protected]

İnstagram uygulaması üzerinde şikayet bildirmek isteyenler yaşadıkları soruna istinaden şikayetlerini birkaç farklı yolla iletebilmektedirler. Kullanıcılar İnstagram Destek Hattı üzerinden şikayet bildirimi yapabilirler.

Destek bölümüne ulaşarak Adımları İzleyin;

 1. Ayarlar
 2. Yardım
 3. Sorun Bildir
 4. Şikayet İçeriğini Buraya Girebilirsiniz.

İnstagram şikayet bildirimini Ayarlardan ‘’Bir sorun bildir’’ seçeneğine tıklayarak ' da yapabilirsiniz. Şikayet konusu ve içeriğini yazarak şikayetinizi belirtebilirsiniz. Şikayetin bu yol kullanılarak metin şeklinde bildirilmesinin ardından kullanıcılar ellerinde dosya olması halinde ‘’Dosya ekle’’bölümü üzerinden ilgili dosyayı ekleyerek ‘’Şikayet gönder’’ butonu ile şikayetlerini iletebilirler.

Şikayet bildirimi oluşturma nedenleri;

 • Spam
 • Çıplaklık veya cinsellik
 • Nefret söylemi veya sembolleri
 • Şiddet veya tehlikeli organizasyonlar
 • Zorbalık veya taciz
 • Yasadışı veya yasal düzenlemeye tabi ürünleri satma
 • Fikri mülkiyet ihlalleri
 • İntihar veya kendine zarar verme
 • Yeme bozuklukları
 • Dolandırıcılık veya sahtecilik
 • Yanlış bilgi

Şikayet bildirimi yapmak için kullanılacak yöntemlerden biri de mail olmaktadır. İnstagram kullanıcıları [email protected] ya da [email protected] adresleri üzerinden şikayetlerini mail olarak iletebileceklerdir. İnstagram şikayet bildirimi yaptıktan sonra cevap gelmesini bekleyebilirsiniz. İnstagram şikayet sayfaları içerisinde yer almayan sikayetvar.com internet sitesi üzerinden de şikayet öncelikli olmadan belirtilebilmektedir. sikayetvar.com internet sitesinde daha öncesinde kullanıcıların yaptıkları şikayetler ve sonuçlarına da ulaşabilmek mümkündür.

İnstagram Şikayet Bildirimi Nedir?

İnstagram üzerinde istenmeyen bir durumun belirtilmesinde veya herhangi bir kullanıcının yaptığı paylaşımlardan ötürü rahatsız olunduğunda kullanılan özelliklerden biri İnstagram şikayet bildirimi olmaktadır. Kullanıcının hesabına erişim sağlayamadığı ya da izinsiz kullanımlarda bu bildirim sıklıkla kullanılmaktadır.

Kullanıcı sayısının fayda olduğu platformlarda bazı hatalar ve sorunlarla karşılaşabilmek mümkündür. İnstagram şikayet bildirimi bu tür sorunlara çözüm bulmak amacıyla oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra ahlaki açıdan uygun olmayan paylaşımların yapılması durumunda, istenmeyen mesaj alma durumunda ve haksızlığa uğrama durumunda da bu bildirim sayesinde kolay bir şekilde şikayette bulunulabilmektedir.

İnstagram Şikayet Bildirimi Hangi Durumlarda Gereklidir?

İnstagram şikayet bildirimi uygulama üzerinde güvenliğin ve sağlıklı bir ortamın oluşturulması gibi pek çok durumda gereklidir. Uygunsuz yapılan fotoğraf paylaşımları, hesaba giriş yapmada sorun yaşama, hesaba giriş yapamama, hesap çalınması, maddi ve manevi hakların ihlal edilmesi durumlarında, profilin taklit edilmesi durumu, istenmeyen mesaj alma ve taciz gibi konularda İnstagram kullanıcıları şikayet bildiriminde bulunabilirler.

İnstagram Şikayet Bildirimi Ne İşe Yarar?

İnstagram dünya üzerinde aktif olarak en çok kullanılan uygulamalardan biridir. Burada yapılan paylaşımlar her yaştan kullanıcılar tarafından görülebileceği için yapılan paylaşımların ahlaki değerlere uygun olması büyük önem arz etmektedir. Kullanıcılar uygulama üzerinde uygunsuz olduğunu düşündüğü bir paylaşım gördüklerinde bu hesap için şikayet bildiriminde bulunabileceklerdir.

İnstagram kullanıcıları tarafından yapılan şikayetler ekip ve sistem tarafından kontrol edildikten sonra uygun görülmesi halinde hesap dondurma ve hesap kapatma işlemine kadar gidilebilecektir. Uygulama üzerinde kullanıcılar için farklı şikayet seçenekleri yer almaktadır. Sistemin tanımlamış olduğu şikayet alt başlığı üzerinden şikayet belirtilebilmektedir. Bazı durumlarda ise şikayetin farklı şekilde yapılması gerekebilmektedir. Bu tür durumlarda ise hesap sahiplerinin detaylı bir şekilde oluşturulan İnstagram şikayet formunu doldurmaları gerekmektedir.

İnstagram Hesap Kapatma Süreci Ne Şekilde İşler?

İnstagram hesabı kapattırmak isteyenler hesap kapattırma nedenlerine bağlı olarak standart şikayet yöntemleri ile şikayet kayıtlarını oluşturabilirler. Farklı hesaplar tarafından taklit edilme durumu söz konusu olduğunda profildeki kişinin kendisi olduğunu ispat edenler için süreç daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde ilerleyecektir.

İnstagram şikayet bildirimi özelliği aracılığı ile şikayet alan hesapların kapatılabilmesi mümkündür. Kapattırılmak istenen İnstagram hesabının aldığı şikayet sayısı da hesabın kapatılması sürecinde olumlu etki sağlayacaktır. Çok fazla şikayet alan hesaplar için süreç çok daha hızlı ilerlemektedir.

İnstagram Destek Hattı Hakkında Sık Sorulan Sorular

İnstagrama uygulama üzerinden veya mail yoluyla şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

İnstagram destek mail adresleri nedir?

İnstagrama [email protected] veya [email protected] mail adreslerinden ulaşabilirsiniz.

İnstagram uygulaması üzerinden gönderi şikayeti yapabilirsiniz.

Uygulama üzerinden herhangi bir hesap profilini açarak şikayet edebilirsiniz.