İnstagram Reels Nedir?

İnstagram Reels Nedir?

Yenilikçilerin mimarı olarak tanınan Instagram, kullanıcıların karşısına yeni bir özelliği getirdi Instagram Reels. Kullanıcıları heyecanlandıran Instagram Reels özelliği sayesinde kullanıcılar müzik ve ses eklentisi uygulayarak kısa süreli videoların düzenlemesine izin verilecek. Reels özelliği sayesinde kullanıcılar 15 saniyelik videolar ile eğlenceli zamanların geçirilmesi amaçlanıyor.

İnstagram Reels Nasıl Kullanılır?

Dünya genelinde en popüler sosyal medya platformları arasında bulunan Instagram, yeni özelliğini kullanıcıların kullanımına sundu. Instagram, Reels özelliği ile TikTok kullanıcılarının da ilgisini çekmeyi başardı. 15 saniyelik videolara ses ve müzik ekleme imkânı sunan Reels, pek çok kullanıcı tarafından nasıl kullanıldığına dair sorular yöneltiyor. Sizin için detaylı bir şekilde anlattık.

Instagram Reels

Reels ile çekilen kısa videolar, gönderi ya da Story olarak paylaşılabilecek, bunun yanı sıra herkese açık hesapların videolarının keşfet bölümünde özel olarak ayrılmış bir bölümde Reels ile çekilmiş videolar bu özel alanda görülebilecek. Reels özelliği sayesinde keşfet bölümüne ayrılan özel bölümde Instagram tarafından insanların yaratıcı içerikler üretmesi için yeni bir dünya oluşturmayı hedefliyor.

Kısacası yeni bir fırsat elde etmek isteyen kullanıcılar 15 saniyelik videolar ile burada popüler hale dönüşmek için ilgi çekici içerikler üretmeyi amaçlayacak.

Instagram Reels’in amacı, kullanıcıların kendilerini daha iyi ifade edebilmek için 15 saniyelik içerikler üreterek sevdikleri şeyleri yapması ve oluşturdukları bu içerikleri kaliteli bir şekilde yaparak içerik üreticisi olmalarını amaçlıyor.

Peki, Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

Reels, Instagram kamerasında bulunuyor ve birbirinden yaratıcı düzenleme araçlarını içerisinde barındırıyor.

  • Ses: Kullanıcılar dilerse Instagram müzik kütüphanesinden isterse kendi özel olarak seçtikleri orijinal sesleri kullanabilecekler. Kullanıcıların orijinal sesi herkese açık hesaplarda paylaşmaları durumunda, diğer kullanıcılar da kullanılan sesi Reels videolarında istedikleri gibi kullanma imkânı olacak.
  • AR Efektleri: Bu alanda dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan içerik üreticilerin hazırladığı özel artırılmış gerçeklik efektleri yer alıyor.
  • Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Zamanlayıcı sayesinde video çekmek için ellerinizi kullanmanıza gerek duymadan videoları otomatik olarak açmanıza olanak sağlıyor.
  • Hizalama: İki farklı klipi birleştirerek kusursuz bir görüntü sunarak klipte yer alan nesneleri sorunsuz bir şekilde hizalama imkânı sunuyor.
  • Hız: 15 saniyelik videolarda ses ve görüntülerin belirli kısımlarını yavaşlatabilir ya da hızlandırabilme olanaklarını sunuyor.

Reels Videoları Nasıl Paylaşılır?

Herkese açık hesaplar Reels ile özel olarak çektikleri videoları Keşfet bölümünde yer alan Reels bölümünde paylaşabiliyor ve Instagram kullanıcıları tarafından keşfedilme şansını yakalıyorlar. Ayrıca, Akış kısmında takipçileri ile de çektiği videoları paylaşabiliyorlar. Reels videolarında kullanılan efektler, şarkılar ve hashtaglar, özel olarak etiketlenen kısımlara göre diğer sayfalarda da görünme imkânı bulunuyor.

Herkese açık olamayan kullanıcılar çektikleri videoları sadece kendi takipçileri ile paylaşabiliyor. 15 saniyelik Reels videoları hazırlandığında metin, hashtag, arkadaş, metin ekleme ve kapak resmini değiştirilmesine de olanak sağlıyor. Bunların yanında çekilen videolar Story, Direct mesaj ya da yakın arkadaşlarla da paylaşma imkânı sunuyor.